11 sie 2016

IX Mistrzostwa Polski w Carvingu.

carving

 Miło na zakomunikować wszystkim chętnym i zainteresowanym, że w dniu
1 października 2016 roku w Wrocławiu w budynku Galerii Dominikańskiej odbędą się IX Mistrzostwa Polski w Carvingu.
Jak co roku zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w tak prestiżowym konkursie.
Idea jak przyświeca organizatorom to propagowanie sztuki carvingu jak również  jej udoskonalanie w wykonaniu najlepszych zawodników.
Od kilku już lat carving wkomponował się w Polski krajobraz i coraz liczniejsza grupa osób zajmuje się nim zawodowo jak również hobbystycznie.
Mamy nadzieję że oprócz ducha rywalizacji jaki będzie towarzyszył uczestnikom będzie to także okazja do spotkani, poznania nowych ludzi i poszukiwanie inspiracji na przyszłość.
Wszystkie pytania związane z konkursem prosimy kierować na adres e-mail: mpwr2010@gmail.com lub telefonicznie na niżej podane numery telefonów.

Organizatorzy
Dariusz Ślusarczyk    606 749 953    http://www.carving.info.pl
Marek Rybacki           505 210 227    http://www.carvingart.pl
carvingcarving

13 maj 2016

VIII MISTRZOSTWA POLSKI W CARVINGU - RELACJA



Już po raz ósmy w historii, lecz po raz pierwszy we Wrocławiu odbyły się VIII Mistrzostwa Polski w Carvingu.  W tym roku gospodarzem Mistrzostw była Wrocławska Galeria Dominikańska, po raz pierwszy również w konkursie tym wystartowała rekordowa ilość pań, co bardzo ucieszyło organizatorów. Wśród uczestników o sporym stażu, wyróżniała się spora grupka debiutantów, którzy mimo pierwszego uczestnictwa w jakimkolwiek konkursie, nie poddali się presji i tremie ale nawet mocno ,,podeptali pięty” zaprawionym w nie jednym boju ,,starym wyjadaczom”.
Konkurs został podzielony na dwie konkurencje trwające po 3 godziny. W pierwszej zawodnicy mieli za zadanie przygotować warzywa i owoce w temacie: ,,Bajki – nasi ulubieni bohaterowie”.
Tematem drugiej konkurencji były: ,,Zwierzęta domowe”
W konkurencjach zawodnicy wykorzystywali owoce i warzywa, które były dowolnie dobrane przez uczestników. Z założeniem, iż w każdej z konkurencji użyty materiał nie przekroczy 20 kg, i obowiązkowo znajdzie się w niej arbuz w pierwszej oraz dynia w drugiej rywalizacji.
Poziom Mistrzostw Polski w Carvingu z każdy rokiem jest coraz wyższy. W tym roku uczestnicy oprócz fantazji zaprezentowali także nienaganny warsztat techniczny. Niektórzy wykonali rzeźby przestrzenne, płaskorzeźby oraz grafiki świadczące o bardzo dużych umiejętnościach tak technicznych jak i manualnych. Sami uczestnicy stwierdzili, że poziom tych Mistrzostw Polski był bardzo wysoki.
W VIII Mistrzostwach Polski w Carvingu udział wzięli:
1.        Dominika Sadowska
2.        Łukasz Niziński
3.        Monika Herok
4.        Paweł Pniewski
5.        Arkadiusz Pączka
6.        Radosław Skowroński
7.        Arkadiusz Rosiak
8.        Michał Idzikowski
9.        Krzysztof Kuberski
10.     Robert Garkuszenko
11.     Grzegorz Gniech
12.     Mariusz Gromek
13.     Klaudia Frączek
14.     Jolanta Choińska

Kolejność uczestników zgodna z wylosowanymi stanowiskami, na których przyszło im wykonywać prace konkursowe.
Uczestników oceniało profesjonalne Jury, któremu przewodniczył Honorowy Prezes Stowarzyszenia Carving Team Poland – Mirosław Bobrowski.
W skład Jury weszli także:
Dariusz Ślusarczyk - koordynator i sędzia techniczny.
Krzysztof Wierzba – sekretarz jury
Marek Rybacki
Paweł Sztenderski
Pierwsza konkurencja, okazała się bardzo widowiskowa i cieszyła się dużym zainteresowaniem młodszej części publiczności. Co chwilę dało się słyszeć głosy zachwytu i głośne skandowanie imion postaci, które rozpoznawali młodzi kibice, choć i starsi również przystawali i z pewną nostalgią obserwowali prace, na których znalazły się postacie z dawnych bajek, takie jak np. Koziołek Matołek, Bolek i Lolek, Krecik czy Żwirek i Muchomorek. Młodsi woleli bohaterów Epoki Lodowcowej czy Minionka, po za tym w gronie bajkowym nie zabrakło Kopciuszka, Królewny Śnieżki, Toma i Jerrego czy Piotrusia Pana oraz Kubusia Puchatka.
Podczas trwania konkurencji, uczestników bacznie obserwowało i oceniało jury, tak, że po zakończeniu pierwszej części pozostało już tylko ocenić końcowy efekt trzy godzinnej pracy zawodników. W tym czasie uczestnicy mieli godzinę na odpoczynek i przygotowanie się do części drugiej.
W drugiej części zawodnicy starli się z tematem zwierzęta domowe, chodziło tu o zwierzęta, które żyją w domostwach i zagrodach ludzkich. Prace oraz techniki, jakimi posługiwali się uczestnicy były bardzo zróżnicowane, od grafik do rzeźb 3D. Również podczas tej konkurencji jurorzy nie próżnowali i pilnie obserwowali zawodników, notując jednocześnie swoje spostrzeżenia, co ułatwiło końcową notę.
Po zakończeniu konkurencji drugiej, jurorzy ocenili końcowy efekt i udali się na naradę oraz podsumowanie całego konkursu.    
Oto oceny jury profesjonalnego:
 carving  

W tym czasie do oceny przystąpiła publiczność, która wyłoniła swojego faworyta.
Nagrodę publiczności otrzymał Mariusz Gromek.

Carving

Po raz kolejny w Mistrzostwach Polski, Jury przyznało także nagrodę za debiut. W tej kategorii swój pierwszy sukces wśród profesjonalistów wywalczyła Monika Herok.

carvingcarving


Następnie ogłoszono końcowe wyniki i przystąpiono do dekorowania laureatów i wręczenie nagród rzeczowych.
Nagrody przyznane w VIII Mistrzostwach Polski w Carvingu:
I miejsce – 1500.00 zł
II miejsce – 1000.00 zł
III miejsce – 500.00 zł
IV miejsce i pozostałe – bon o wartości 100,00 zł
Dodatkowo Nagrodą Publiczności oraz za Debiut były okolicznościowe puchary
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Tytuł Mistrza Polski w Carvingu 2015 wywalczył Grzegorz Gniech,

carvingcarving

I V-ice Mistrzem została Dominika Sadowska,

carvingcarving


a II V-ice Mistrzem Mariusz Gromek!


carvingcarving

Organizatorami Mistrzostw Polski w Carvingu byli Dariusz Ślusarczyk www.carving.info.pl i Marek Rybacki www.carvingart.pl.

Dziękujemy wszystkim za udział, za zaangażowanie w organizację, a widzom za przybycie. Już dzisiaj zapraszamy na IX edycję Mistrzostw Polski w Carvingu.

Więcej zdjęć z VIII Mistrzostw Polski w Carvingu

Karty sędziowskie:

Mirosław Bobrowsk, Krzysztof Wierzba, Marek Rybacki, Paweł Sztenderski.                                                  i

Organizatorzy:


carvingcarvingcarving

Partnerzy i fundatorzy nagród:


carvingcarvingcarvingcarving


carvingcarving



1 maj 2016

Kiełbasa wieprzowo - drobiowa.

Kiełbasa wieprzowo - drobiowa.

Składniki:

1/2 kg szynki wieprzowej

1/2 kg piersi z kurczaka

3 płaskie łyżeczki soli peklowej

1/2 łyżeczki mielonego pieprzu

1 łyżeczka ziół prowansalskich

1 zmiażdżony ząbek czosnku

3 łyżeczki żelatyny

sznurek bawełniany

60 cm jelita średnicy 73 mm np. osłonki termokurczliwe

Przygotowanie:

Szynkę mielimy a filety kroimy w 2 cm kostkę. W osobnych pojemnikach wyrabiamy mięsa, aż masy będą kleiste wcześniej dodając po połowie porcji soli peklowej. Schładzamy jedną dobę. Osłonki wkładamy na 10 - 15 minut do letniej wody i związujemy jeden koniec. W 3 łyżkach wrzątku rozpuszczamy żelatynę, studzimy i mieszamy z mięsem oraz przyprawami. Ciasno napełniamy masą jelita. Wkładamy do garnka z zimną wodą i parzymy w 80 stopniach przez 1 godzinę 45 minut. Kiełbaski studzimy i chłodzimy w lodówce przez 8 godzin.

Smacznego.

31 mar 2016

Kielich z cukinii. Chalice of zucchini.

Kielich z cukinii. Chalice of zucchini.

Materiał: cukinia, wykałaczki

Potrzebne narzędzia: nóż syjamski lub tajski, kulkownica



Róża z białej rzodkwi. Rose of white radish.

Róża z białej rzodkwi. Rose of white radish.

Materiał: biała rzodkiew

Potrzebne narzędzia: nóż syjamski lub tajski





Róża z białej rzodkwi. Rose of white radish.

Narzędzia do carvingu.

Zaczynając przygodę z carvingiem musimy się zaopatrzyć w odpowiednie narzędzia. Na początku wystarczy kilka podstawowych przyborów, jednakże ”w miarę jedzenia rośnie apetyt”, dlatego też nasza kolekcja zapewne się powiększy. Nie wyobrażam sobie pracy z warzywami i owocami bez noża tajskiego czy syjamskiego. Bardzo pomocne będą również różne dłuta w kształcie litery ”V” i „U”, kulkownice, nóż kuchenny i obierak, a także osełka do ich ostrzenia itp. Na koniec należy wspomnieć o bardzo ważnym elemencie, jakim jest trzymanie noża oraz jego ostrzenie. W większości nóż do carvingu trzymamy jak długopis czy ołówek. Dzięki takiemu uchwytowi mamy większą możliwość manewrowania nim pod różnymi kątami. Dodatkowo czwarty lub piąty palec służy za podpórkę oraz stabilizuje cięcie. W ten sposób trzymamy nie tylko nóż tajski czy syjamski, ale również dłuta. Na początku może być to dla Was kłopotliwe, po pewnym czasie przekonacie się jak to ułatwia i usprawnia pracę. Istotną rzeczą jest również sposób ostrzenia. Do tego celu możemy użyć: osełki, bardzo drobnego papieru ściernego, ostrzałki ceramicznej. Aby dobrze naostrzyć nóż należy najpierw zwilżyć zimną wodą kamień do ostrzenia lub papier ścierny i przyłożyć do niego nóż pod kątem 20 - 30°, i kolistym ruchem przeciągamy po nim ostrze z obu stron. Ciekawą propozycją jest kieszonkowa ostrzarka firmy Borner, która znakomicie nadaje się do ostrzenia noży tajskich i syjamskich. Natomiast do dłut polecam ostrzałkę ceramiczną, która ma kształt kropli i dzięki temu znakomicie nadaje się do tego celu. Z szerszej zaokrąglonej strony ostrzymy dłuta w kształcie litery „U” natomiast z drugiej wąskiej, dłuta w kształcie litery „V”.


 1. Nóż tajski
2. Nóż tajski z grotem
3. Nóż syjamski
4. Dłuta w kształcie litery „U”
5. Dłuta w kształcie litery „V”
6. Dłuta karbowane

7. Kulkownice pojedyncze8. Kulkownica falista owalna
9. Kulkownice podwójne





10. Nóż trójkątny
11. Nóż do korniszonów
12. Ostrzałka ceramiczna
13. Ostrzarka Borner




14. Spirala wewnętrzna
15. Spirala zewnętrzna
16. Łyżka do wydrążania miąższu



 17. Temperówka do marchwi
18. Temperówka do dużych warzyw
19. Temperówka do żulienów

Jak dobierać warzywa i owoce oraz przechowywanie wykonanych dekoracji.

 Warzywa i owoce, których będziemy używać powinny być świeże i najlepszej jakości, dzięki temu okres przydatności wykonanych dekoracji będzie dłuższy. Zakupione warzywa i owoce przechowujemy w lodówce lub chłodnym pomieszczeniu. O ile jest to możliwe myjemy je dopiero przed ich użyciem gdyż woda przyśpiesza proces gnicia. Wykrawanie zaczynamy od materiału, który jest bardziej odporny na wysychanie i psucie. Najpierw rzeźbimy w marchwi, buraku, białej rzodkwi, kalarepie, arbuzie, melonie, ogórku, cukinii, które odpowiednio przechowywane zachowają przydatność 2 – 3 dni. Z mniej trwałych materiałów takich jak papryka, rzodkiewka, kapusta pekińska czy por nie należy wykonywać dekoracji wcześniej jak jeden dzień przed ich eksponowaniem.
Wykonane dekoracje z warzyw przechowujemy w zimnej wodzie, w lodówce i codziennie ją wymieniamy. Owoce takie jak arbuz czy melon należy zrosić raz dziennie zimną wodą, owinąć folią spożywczą i umieścić w lodówce.

VII Mistrzostwa Polski w Carvingu.

Już po raz trzeci z rzędu w Galerii Krakowskiej odbyły się VII Mistrzostwa Polski w Carvingu.
Organizatorami Mistrzostw Polski w Carvingu są od lat Dariusz Ślusarczyk / http://www.carving.info.pl / i Marek Rybacki /http:// www.gastroart.pl /.
W tym roku Organizatorzy otrzymali największą liczbę zgłoszeń do Mistrzostw. Zgłosiło się 17 uczestników natomiast w szranki nie patrząc na konkurentów stanęło 14 uczestników w tym 2 Panie, które wystartowały w tak prestiżowym konkursie po raz pierwszy.
Konkurs został podzielony na dwie konkurencje trwające po 3 godziny.
W pierwszej zawodnicy mieli za zadanie przygotować warzywa i owoce w temacie:
„Dobre bo polskie„. W tej konkurencji zawodnicy musieli wykorzystać arbuza a pozostałe owoce i warzywa były dowolnie dobrane przez uczestników.
O temacie drugiej uczestnicy dowiedzieli się 15 minut przed jej rozpoczęciem, otrzymując oprócz tematu listę obowiązkowych warzyw i owoców.
Organizatorzy przygotowali owoce i warzywa, z których uczestnicy musieli wyrzeźbić prace zgodne z tematem: „Przyroda wokół nas„.
Poziom Mistrzostw Polski w Carvingu z każdy rokiem jest coraz wyższy. W tym roku uczestnicy oprócz fantazji zaprezentowali także nienaganny warsztat techniczny. Niektórzy wykonali rzeźby przestrzenne oraz grafiki świadczące o bardzo dużych umiejętnościach tak technicznych jak i manualnych. Sami uczestnicy stwierdzili, że poziom tych Mistrzostw Polski był bardzo wysoki. W galerii zdjęć możecie sami ocenić poziom reprezentowany przez uczestników.
Publiczność jak zawsze wybrała swojego faworyta. Nagrodę publiczności otrzymał Łukasz Szewczyk.
Po raz pierwszy w tych Mistrzostwach Polski, Jury przyznało także nagrodę za debiut. W tej kategorii swój pierwszy sukces wśród profesjonalistów wywalczyła Dominika Sadowska.
Uczestników oceniało profesjonalne Jury, któremu przewodniczył Prezes Stowarzyszenia Carving Team Poland Mariusz Gachewicz.

W skład Jury weszli także:
Mirosław Bobrowski
Paweł Sztenderski
Krzysztof Wierzba
Marek Rybacki
Dariusz Ślusarczyk, koordynator i sędzia techniczny

W VII Mistrzostwach Polski w Carvingu zwyciężył Piotr Wasik,
carvingcarvingcarving


drugie miejsce Grzegorz Gniech

carvingcarving


trzecie miejsce Mariusz Gromek.

carvingcarving


W VII Mistrzostwach Polski w Carvingu udział wzięli:

                                                      Suma zdobytych punktów
Piotr Wasik                                        1134 (561, 573)
Grzegorz Gniech                               1119 (546, 573)
Mariusz Gromek                                 966 (481, 485)
Dominika Sadowska                           933 (463, 470)
Łukasz Szewczyk                                923 (415, 508)
Krzysztof Kuberski                            798 (396, 402)
Jarosław Galiśkiewicz                        749 (384, 365)
Paweł Pniewski                                   745 (356, 389)
Grzegorz Matras                                726 (319, 407)
Tomasz Otkała                                    725 (364, 361)
Martyna Kimstacz                             664 (308, 356)
Jan Podziński                                     577 (335, 242)
Arkadiusz Pączka                              538 (272, 266)
Sylwester Mordak                             406 (174, 232)


Dziękujemy wszystkim sponsorom oraz partnerom za czynny udział w organizacji VII Mistrzostw Polski w Carvingu.

Już za rok zapraszamy ponownie.


Relacja zdjęciowa na stronie http://carving.info.pl/galeria.php?page=0&gal=16

Relacja video z VII Mistrzostw Polski w Carvingu:
http://youtu.be/5kfg8p_PY5Q


Organizatorzy:
carvingcarvingcarving
Fundatorzy nagród:
carvingcarvingcarvingcarvingcarving
Patron merytoryczny:
carving
Patron medialny:
carving